Bodrum Gökkuşağı Çocukları Anaokulu

// Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Çocuk Kreşi

Büyük gün geldi:  Çocuğunuz kreşe başlıyor!

Çocuğunuzun okul öncesi eğitime mutlu ve güvenli bir başlangıç yapmasını sağlayabilirsiniz...

    Okul öncesi eğitimin yararları artık tartışma götürmüyor. Çocuklar kreşlerde akranları ile ilişki kurma şansı buluyor ve paylaşma, sıra bekleme ve kurallara uyma gibi çok önemli hayat derslerini öğreniyorlar. Ayrıca kreşler çocukları ana sınıfı ve daha sonraki eğitim hayatına da hazırlıyor.

    Ancak kreşe başlamak hem anne-baba, hem de çocuk açısından bazı karmaşık duyguların yaşanmasına da neden oluyor. Hiç tanımadıkları öğretmenler ve çocuklarla dolu yabancı bir ortama girmek çocuklarda hem bazı kaygıların, hem de beklentilerin doğmasına neden oluyor. Anne-babalar ise çocuğun kreş için hazır olup olmadığı konusunda karmaşık duygular yaşayabiliyorlar.

Önce Kendinizi Hazır ve Kararlı Olmalısınız!

    Çocukların yeni ortamlara uyum yeteneği çok yüksektir. Ancak onun bu uyum yeteneğinin sizin tarafınızdan engellenmemesi gerekir. Şöyle ki, çocuğunuzu kreşe başlatma kararı verdiğinizde, çocuktan önce sizin anne-baba olarak kendinizi bunagerçekten hazırlamanız ve kararınızdan emin olmanız gereklidir. Sorun yaşamak istemiyorsanız, siz bu kararınızdan emin olmadan ve kreşe başlatma konusunda kendinizi tam olarak hazır hissetmeden önce çocuğunuzu kreşe başlatmayın.

    Siz çocuğunuzu kreşe başlatma kararınız konusunda ne kadar rahat olursanız, çocuğunuz da, siz de o kadar az sorun yaşarsınız.

Çoçuğunuzun Korkularını Hafifletebilirsiniz

Önceden bazı noktalara dikkat ederek, çocuğunuzun korkularının azalmasını ve kendini güvende hissederek rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Konuşun

    Çocuğunuz kreşe başlamadan önce onunla kreş hakkında bol bol konuşun. Kreşlerde sıklıkla yapılan faaliyetleri çocuğunuza yavaş yavaş tanıtın. Örneğin evde makasla kağıt kesmeye ve boya kalemlerine alışkın bir çocuk, kreşte de aynı kağıt ve boyaları görünce rahatlar.

Birlikte kreşi ziyaret edin

    Kreşe başlamadan önce birkaç kez çocuğunuzla birlikte kreşi ziyaret etmek de, çocuğun yabancı ortama girmekten kaynaklanan endişesini hafifletebilir. Bu ziyaretler ile hem çocuğunuzun öğretmeni ile tanışma ve kreşteki rutin uygulamalar ve faaliyetler konusunda bilgi alma, hem de bu rutin uygulama ve faaliyetlerin bir kısmını evde çocuğunuza tanıtma şansı bulursunuz. Sınıf ziyaretinizde çocuğunuzun sınıfı kendi istediği şekilde keşfetmesine ve gözlemesine ve diğer çocuklarla ilişki kurup kurmamaya kendisinin karar vermesine izin verin. Burada amaç çocuğun kreşe aşinalık kazanmasını ve kendisini rahat hissetmesini sağlamaktır.

    Bu sırada siz de öğretmene çocuğun bol bol ağlayıp, sizden ayrılmayı reddedebileceği ilk günleri nasıl atlattıklarını sorabilirsiniz. Çocuğun rahat bir geçiş yapmasını sağlamak üzere ilk haftada nasıl bir düzen uygulanacağını da öğrenebilirsiniz.

Kendi kaygılarınızı çocuğunuza yansıtmayın

    Çocuğunuzun önemli bir adım atmakta olduğunu kabul etmeniz ve onu desteklemeniz önemli olmakla birlikte, farkında olarak veya olmayarak, bu değişiklik konusunun üzerinde çok fazla durmanız, yaşayacağı değişikliği çok fazla vurgulamanız da çocuğun kaygısını artırabilir. Unutmayın, küçük çocuklar anne-babaların verdiği sözel olmayan sinyalleri okumakta ustadırlar. Bu nedenle eğer siz onu kreşe başlattığınız için suçluluk duyuyor ya da nasıl onu kreşe bırakıp çıkacağınız konusunda endişe hissediyorsanız, büyük olasılıkla çocuğunuz bunu hissedecektir.

    Tekrar vurgulayalım:Çocuğun kreşe rahat bir şekilde uyum sağlaması ve burada mutlu olması için öncelikle sizin bu konuda kararlı, rahat ve emin davranmanız gereklidir.

    Çocuğunuzu kreşe gönderme kararınız konusunda siz ne kadar sakin ve emin davranırsanız, çocuğunuz da kendini o kadar güvende hissedecektir. Sizin en ufak bir güvensizlik ya da tereddüdünüz ise çocuğun güvensizlik hissini ve kaygısını şiddetlendirecektir.

Kreşte İlk Gün

    Büyük gün geldi. Artık bebeğiniz sizin olmadığınız bir ortamda yaşamayı öğrenecek. Kendi kanatları ile uçmaya hazırlanmasında çok önemli bir dönüm noktası olan bu günde nasıl davranmalısınız? Elbette çocuğun kreşe bırakılması konusunda önerilerde bulunmak kolaydır, ancak bunları uygulamak anne-babalar için o kadar da kolay olmayabilir. Yine de sizin ve çocuğunuzun mutluluğu ve rahatlığı için bu önerilere uymaya gayret etmelisiniz:

Öğretmene güven duyduğunuzu gösterin

    İlk gün sınıfa girdiğinizde sakin bir şekilde öğretmeni yeniden çocuğunuza tanıtın ve sonra geri çekilerek kontrolü öğretmene bırakın. Bu öğretmenin çocukla ilişki kurmaya başlamasını da kolaylaştıracaktır. Sizin öğretmeni kabul etmeniz çocuğa öğretmenin bakımı altında mutlu ve güvenli olacağını hissettirir.

Sakin olun

    Çocuğunuz size yapışır veya sınıfa katılmayı reddederse, sinirlenmeyin. Sizin sinirlenmeniz sadece çocuğun da daha fazla sinirlenmesine neden olur. Öğretmen tarafından daha önce size anlatılan önerileri izleyin ve çocuğunuzun hızına ayak uydurun.

Mutlaka veda edin

    Her zaman çocuğunuza sevgi dolu bir hoşça kal? deyin ve bunu dedikten sonra hemen sınıftan çıkın. Asla çocuğunuzdan gizlice kaçmayın. Ne kadar cazip gelirse gelsin, çocuğunuzu veda etmeden bırakmanız terk edilmişlik duygusu hissetmesine neden olabilir.

Veda sahnesini uzatmayın

    Buna karşın uzun vedalaşma sahneleri de sadece çocuğun kreşin iyi bir yer olmadığı düşüncesinin pekişmesine hizmet eder. Ayrılma öncesinde çocukla uzun uzun vakit geçirmeye çalışmanız sadece çocuğun sizden ayrılmasını daha da güçleştirir.

Rutin bir vedalaşma tarzı oluşturun

    Tutarlı ve tahmin edilebilir bir vedalaşma töreni ayrılmayı kolaylaştırabilir. Çocuğunuz ve size uygun kısa ve rahatlatıcı bir vedalaşma yöntemi belirleyerek, bunu her gün aynı şekilde uygulayın. Vedalaşmayı uzatmamak ve net bir tutum sergilemek çocuğunuza ve öğretmenlerine güven duyduğunuzu göstererek, çocuğu rahatlatır.

Güven veren bir eşyayı yanına verebilirsiniz

    Çocuğun sizin varlığınızın ve sizinle olan bağının sürdüğünü hissetmesine yardımcı olabilecek, ailenin bir fotoğrafı, özel bir oyuncak ya da sevdiği battaniye gibi eşyalar rahatlamasına ve kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilir.

Kararlı olun

    Şunu hiç unutmayın:Çocukların çoğu anne-babalar ayrıldıktan sonrasını rahat bir şekilde idare ederler. Bu nedenle çocuğunuzun özellikle ilk zamanlarda çocuk kreşe gitmemek için ağlaması ya da isteksiz davranmasının kararınızı değiştirmesine izin vermeyin. Çocuklar kreşte mutlu olsalar bile sizin yanınızda olmayı tercih eder ve sizin kararlılığınızdan emin olana dek, fikrinizi değiştirmek için çaba gösterebilirler.

    Kreşten kaynaklanan kabul edilemez bir sorun olduğunu düşünmediğiniz sürece, bir anlık zorlanma ve mutsuzluğu önleme isteğinizin çocuğunuz için uzun vadede iyi ve doğru olanı yapmanızı engellemesine izin vermeyin.